Zpět

Pętla Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Gminie Klucze

Pętla Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej w Gminie Klucze

Ruiny zamku św. Krzyż

W gminie Klucze znajdują się miejsca i obiekty, które były świadkami wydarzeń z I wojny światowej. Z 8 na 9 listopada 1914r. do wsi Krzywopłoty przybył Józef Piłsudski wraz z I Brygadą Legionów Polskich w szeregach 46 dywizji piechoty I korpusu armii austriackiej gen. Viktora Dankla. W dniach 17 i 18 listopada 1914r. rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem.

 Główny Szlak w ramach „Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej” poprowadzony został do miejscowości Bydlin. Tutaj powstał przystanek i wiata dla turystów od którego poprowadzona została pętla „Bitwy pod Krzywopłotami” po miejscach najbardziej związanych z pobytem marszałka Józefa Piłsudskiego i przemarszem jego wojsk.  Ślady tych wydarzeń można zobaczyć poza Bydlinem, w miejscowościach Krzywopłoty, Chechło, Rodaki, Ryczówek o czym informują umieszczone tam tablice.

Najważniejszym obiektem związanym z I wojną światową jest położony na bydlińskim cmentarzu Pomnik Legionistów wraz z kwaterami 46 żołnierzy poległych w bitwie pod Krzywopłotami.

Na Wzgórzu Św. Krzyża należącym do jednego z 25 obiektów obronnych położonych na szlaku Orlich Orlich Gniazd widoczne są do dziś wykute w skale okopy strzeleckie i łącznikowe z punktami ogniowymi, przygotowane przez legionistów przed samą bitwą. 

Multimedia

přehrát přehrát