Zwiedzaj Małopolskę z nowoczesnymi technologiami!

Kolorowa grafika - mężczyzna z telefonem stoi na tle rynku krakowskiego i kościoła mariackiego.
Małopolska może pochwalić się wyjątkowym bogactwem pięknie ukształtowanych terenów oraz mnogością atrakcji turystycznych.

Tutaj na południu piętrzą się najwyższe polskie góry - Tatry, tędy, z zachodu na wschód, biegnie dolina największej polskiej rzeki Wisły, tu wreszcie krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne wschód-zachód i północ-południe. Mamy aż sześć parków narodowych, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, rezerwaty przyrody i pomniki przyrody. Te ziemie były jedną z kolebek państwowości polskiej, dlatego przetrwało na nich kilkadziesiąt zamków, wiele wsi i miast o zabytkowych układach urbanistycznych wraz z historyczną zabudową, kościoły i dwory. Na obszarze województwa działa wiele muzeów i skansenów, mamy sanktuaria i miejsca pielgrzymkowe. Żyje tu ponad trzy miliony obywateli kraju, którzy reprezentują wiele grup etnicznych, wśród nich są Łemkowie, Ormianie, Romowie, Słowacy i Ukraińcy oraz Żydzi. Województwo Małopolskie wyróżnia się również niezwykle bogatym i urozmaiconym folklorem, wciąż żywym w bardzo wielu miejscach, mimo globalizacyjnej unifikacji. Na obszarze województwa wytyczono liczne tematyczne szlaki turystyczne. Z tych wszystkich powodów Małopolska, należy do najatrakcyjniejszych turystycznie obszarów w kraju.

Aby udostępnić i przybliżyć turystom i mieszkańcom Małopolski jej niezwykłą i bogatą ofertę turystyczną, Samorząd Województwa Małopolskiego podjął się realizacji projektu pn.” m_MSIT – mobilny Małopolski System Informacji Turystycznej”. Jego celem jest stworzenie i udostępnienie turystom i mieszkańcom Małopolski platformy cyfrowej, która umożliwi prezentację oferty turystycznej Regionu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i narzędzi multimedialnych, a także ułatwi dostęp do informacji z dziedziny turystyki oraz umożliwi samodzielne zwiedzanie Regionu. Projekt współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i podzielony na kilka etapów.

W ramach projektu powstał nowy regionalny portal turystyczny visitmalopolska.pl, aplikacja mobilna „VisitMałopolska”, planer podróży, system publikacji, aktualizacji i zarządzania treścią oraz zamontowane zostały w atrakcjach turystycznych beacony Dzięki temu pozyskanie najświeższych informacji turystycznych z Małopolski jest łatwe, szybkie i kompletne. Aplikacja „VisitMałopolska" i portal visitmalopolska.pl posiadają kilka bloków tematycznych – od wydarzeń, które aktualnie mają miejsce, po planer podróży, a także:

Grafika przedstawiająca telefon

AKTUALNOŚCI - najświeższe informacje o tym, co dzieje się w regionie.

WYDARZENIA - informacje dotyczące wydarzeń, które mają się odbyć
w najbliższym czasie od wystaw i koncertów po spotkania naukowe.

MIEJSCA - wykaz atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia z Małopolski. Miejsca te możemy filtrować po wybranych parametrach.

ULUBIONE - zgromadzimy tu miejsca, które szczególnie nas interesują, do których chcemy szybko wrócić.

MAPA regionu z kilkoma rodzajami podkładów i możliwością wyszukiwania miejsc.

PLANER PODRÓŻY – narzędzie do ułożenia własnego planu zwiedzania regionu, wybierając najbardziej interesujące punkty.

TRASY TURYSTYCZNE - proponowane trasy.

MODUŁY TEMATYCZNE - artykuły i opisy miejsc związanych z wybranymi tematami np. góry, rower.

ROZMÓWKI - szybki dostęp do podstawowych zwrotów potrzebnych podczas podróży i ich tłumaczeń w 8 językach.

POCZTÓWKA -  przesłanie pozdrowień do znajomych i rodziny z wybranym zdjęciem z Małopolski

GRY TERENOWE - zwiedzamy i bawimy się jednocześnie zdobywając nagrody.

NUMERY ALARMOWE -  szybki dostęp do alarmowych nr telefonów, np. w razie wypadku

WIRTUALNY ASYSTENT -  podpowie gdzie warto pojechać w oparciu o preferencje użytkownika.

Aby zainstalować bezpłatną aplikację na swoim urządzeniu wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych sklepów internetowych Google, Windows lub Play. W wyszukiwarce należy wpisać „VisitMałopolska”, a następnie wybrać „ZAINSTALUJ”. Po chwili będziemy mogli cieszyć się niezwykle praktycznym panelem, dzięki któremu zawsze będziemy na bieżąco z tym, czym żyje Małopolska. Aplikacja posiada funkcję wysyłania powiadomień PUSH, dzięki czemu w każdej chwili i właściwie w każdym miejscu można pobrać najnowsze informacje dotyczące oferty turystycznej Małopolski. Zarówno aplikacja jak i portal działają w 8 wersjach językowych.

Grafika przedstawiająca laptop

Ważnym elementem tego etapu projektu była instalacja w 183 obiektach na terenie całego województwa 1000 beaconów, które współdziałając z aplikacją mobilną VisitMałopolska ułatwiają zwiedzanie i czynią je atrakcyjniejszym. Beacon (z języka angielskiego latarnia) to urządzenie wysyłające sygnał odbierany przez aplikację mobilną, która wyświetla treści z danym urządzeniem powiązane. Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie i włączeniu bluetooth, będąc w obiekcie wyposażonym w beacony będziemy odbierać powiadomienia i wyświetlać treści powiązane z tym obiektem czy wybranym w nim eksponatem. Będziemy mogli przeczytać jego opis, zobaczyć zdjęcie, czy obejrzeć materiał filmowy. O zamontowaniu w danym obiekcie beaconów informuje tabliczka informacyjna przy wejściu. Pełna lista obiektów z beaconami dostępna jest w załączonym pliku PDF.

Najnowszym efektem projektu są wirtualne spacery dostępne pod adresem spacery.visitmalopolska.pl. Dzięki nim odwiedzisz ponad 130 atrakcji, które zobaczysz podczas 16 różnych spacerów. To dobry sposób na poznanie regionu, powspominanie i lepsze poznanie zabytków i miejsc. 11 spacerów zostało wykonanych w technologii 3D i 2D, zaś 5 kolejnych w technologii 2D. 

Aby móc odtworzyć spacery powstała aplikacja rozprowadzająca w technologii 2D dostępna online w Internecie oraz aplikacja offline umożliwiająca odtwarzanie wirtualnych spacerów 3D na goglach VR. Aplikację na gogle należy pobrać i zainstalować na swoim komputerze połączonym z goglami VR i cieszyć się spacerami.