Назад

Czeska Małopolska

Czeska Małopolska

Na północ od Karpat nie ma ziemi równie pięknej jak Małopolska. Leży po obu stronach górnej i średniej Wisły, między Tatrami i Beskidem na południu, Śląskiem na zachodzie, Górami Świętokrzyskimi na północy i Wyżyną Lubelską na wschodzie.

W czarodziejski, łagodnie pofałdowany podkarpacki pejzaż wpisał człowiek nie tylko malownicze miasta i miasteczka, zamki, klasztory, kościoły, dwory, mogiły, baszty, ruiny obronnych murów, ale i kominy fabryk, asfaltowe drogi czy osiedla mieszkaniowe. Nie zepsuł jednak pierwotnego uroku tych terenów, zachwycającego piękna przyrody w sześciu parkach krajobrazowych, romantyki skał, wąwozów, pięciu rzek o długości ponad 100 km, górskich strumieni, flory i fauny. Obecne województwo małopolskie ani kawałkiem ziemi nie graniczy z Czeską Republiką, ale w wiekach minionych bywało inaczej.

Wydawnictwo „Czeska Małopolska” wydane na zlecenie Województwa Małopolskiego, w roku 2012 także w języku czeskim, zawiera wiele ciekawostek oraz wątków historyczno-obyczajowych świadczących o obecności Czechów w Małopolsce. Publikacja prezentuje niezliczone bogactwo powiązań polsko- czeskich zarówno w dziedzinie historii, kultury jak również nauki i obyczajowości i w unikatowy sposób zapraszają do historycznej wędrówki po Małopolsce śladami obecnych tu od setek lat Czechów. Wydawnictwo przypomina o wielkich wydarzeniach i epizodach w dziejach Małopolski, które łączą Polaków z Czechami, a które znane są tylko nielicznym.

Teksty do publikacji napisane przez P. Leszka Mazana imponują skrupulatnością, rzetelnością przynależną nielicznym dokumentalistom, a nade wszystko obfitością ciekawostek, zadziwiających a przy tym nieznanych faktów, anegdot i eleganckiego humoru.

Publikacja dostępna jest w sprzedaży w Polsce i w Czechach, w głównych księgarniach oraz bezpośrednio u wydawcy.

 

                                                Wersja polska          
                                                                                                     
                                                 
Wersja czeska
                                                 

              




 

 

Воспроизвести Воспроизвести